Kalenteri jaksoittain 2018-2019

päivitetty 27.9.2018

 

Syyslukukausi  9.8.2018-21.12.2018
Kevätlukukausi 7.1.2019-1.6.2019

 

 

Jaksojen ajat

I jakso9.8.2018-1.10.2018
II jakso2.10.-28.11.2018 (viikko 42 syysloma)
III jakso29.11.2018-5.2.2019 
(itsenäisyysloma 6.-9.12. ja joululoma 22.12.2018-6.1.2019)
IV jakso6.2.2019-5.4.2019 (viikko 8 talviloma)
V jakso8.4.2019-1.6.2019

 

 

Jakso 2

pvmklotapahtuma
ke 3.10Cerclen syksyn ohjelmaa
ti 9.10.12.00arvioinnin palautus
to 11.10jaksotodistus
10.-10.-12.10.koulukuvaus
15.10.-19.10.syysloma, vk 42
to 25.10DL: uusintaan ilmoittautuminen wilmassa
 ke 31.10.15.00-19.00uusintakoe
ke 7.11.11.00-11.30yo-info kevään kirjoittajille  ohjeet tässäauditorio
to 8.11DL: kolmannen jakson valintojen tarkastus
to 8.11.DL: itsenäiseen opiskeluun ilmott. ro:lle
to 15.11.DL yo-ilmoittautuminen, ensikertalaiset
ke 21.11.18.00vanhempainilta, toisen ja kolmannen vuoden opiskelijat 
 Yo-tulokset
ke 21.11.koeviikko 
to 22.11.koeviikko 
pe 23.11.koeviikko
la 24.11.koeviikko
ma 26.11.koeviikko 
ti 27.11.koeviikko 
ke 28.11.koeviikko 

Jakso 3

pe 30.11.DL: yo-ilmoittautuminen jo aloittaneet
ke 5.12.
ke 5.12.Itsenäisyysjuhlapäivä
to 6.12.-su 9.12.Itsenäisyysvapaa
ti 11.12.12.00arvioinnin palautus
to 13.12.jaksotodistus
pe 14.12.DL: uusintaan ilmoittautuminen
ke 19.12.uusintakoe 15.00-19.00
21.12.joulukirkko/ joulujuhla? klo
22.12.-6.1.joululoma
ma 7.1.koulu jatkuu
pe 11.1.4. ja 5. jakson valintojen tarkastus
16.12.-16.1.uuden lukuvuoden valinnat 
ke 16.1.11.00-11.30preli- ja tentti-infoauditorio
to 17.1.DL itsenäiseen opiskeluun ilmoittautuminen
pe 25.1.DL tentti-ilmottautuminen
ti 29.1koeviikko 
ke 30.1.koeviikko 
to 31.1.koeviikko  
pe 1.2.koeviikko   
ma 4.2.koeviikko  
ti 5.2.koeviikko 

Jakso 4

pvmklotapahtuma
ti 12.2.10-11lentismatsi  abit vs. opet
ti 12.2.12.00 arvioinnin palautus
ke 13.2.potkiaiset, luokat 9-13
to 14.2.9.45-11.00abishow, (abit lähtee klo 11.45)
to 14.2.18.00abi-illallinen
to 14.2. tai ke 13.2.jaksotodistus
pe 15.2.12.30-13.30wanhojen tanssit, koululle luokat 7-11
pe 15.2.14.15wanhojen tanssit, vanhemmille
18.2.-22.2.talviloma, viikko 8
18.2.-11.3.lukuloma, tenttikausi
to 28.2.DL: uusintaan ilmoittautuminen
ke 6.3.15.00-19.00uusintakoe
ke 6.3.18.00vanhempainilta, lukion toisen vuoden opiskelijat
ti 12.3.yo: äidinkieli (lukutaito), suomi toisena kielenä 
to 14.3.yo: lyhyet kielet
to 14.3.DL: arvosana/S-lomake
pe 15.3.yo: psykologia, filosofia, historia, fysiikka, biologia
ma 18.3.yo: ruotsi 
ke 20.3.DL korotustenttiin ilmottautuminen
ke 20.3.yo: A-kielet: (ranska, englanti)
to 21.3.DL: itsenäiseen opiskeluun ilmott. RO:lle
pe 22.3.yo: äidinkieli (kirjoitustaito)
ti 26.3.yo: matematiikka 
to 28.3yo:uskonto, elämänkatsomustieto, yhteiskuntaoppi, maantiede, kemia (paperinen),  terveystieto 
pe 29.3.koeviikko
ma 1.4.koeviikko
ti 2.4.DL: lakkia sovittamaan (Wahlman, Sofiankatu)koeviikko   
ke 3.4.koeviikko   
to 4.4.koeviikko   
pe 5.4.koeviikko 

Jakso 5

 

 

ti 16.4.12.00DL: arvioinnin palautus  
to 18.4.jaksotodistus
to 18.4.DL: uusintaan ilmoittautuminen
ke 24.4.uusintakoe klo 15.00-19.00
ke 24.4.11.00-11.30yo-info syksyn kirjoittajilleauditorio
pe 26.4.kevään yo valmis
ti 30.4.wappushow
ke 2.5.Tieto YTL:ään että, ei valmistu
pe 10.5.DL: syksyn yo-ilmoittautuminen, ensikertalaiset
ti 14.5.klo 10-11sählymatsi wanhat vs opet, iso sali
pe 17.5.?yo-tulokset , kymmenen jälkeen wilmassa
ti 21.5.koeviikko
ke 22.5.koeviikko  
to 23.5.koeviikko 
pe 24.5. koeviikko  
ma 27.5.koeviikko 
ti 28.5.  koeviikko  
ke 29.5.DL: yo-ilmott. jo osallistuneet
ke 29.5.retkipäivä/kulttuuripäivä?
to 30.5.helatorstai, lomapäivä
pe 31.5.15.00kevätjuhlaharjoitus ylioppilaille, iso sali
liikuntapäivä 9-13
pe 31.5.12.00arvioinnin palautus
la 1.6.9.00-n.11.00kevätjuhla, kotiluokkaan klo 8.30
ylioppilaiden valokuvaus heti juhlan jälkeen
la 1.6.?Ranskan lähetystö uusille ylioppilaille, vastaa kutsuun , vain vastanneet pääsevät portista sisään
la 1.6.jaksotodistus
ke 5.6.DL uusintakokeeseen ilmoittautuminen
ma 10.69.00-13.00uusintakoe