Valitse sivu

Kalenteri jaksoittain 2019-2020

päivitetty 16.6.2019

 

Syyslukukausi  8.8.2019-20.12.2019
Kevätlukukausi 7.1.2020-30.5.2020

 

Jaksojen ajat

   
I jakso 8.8.2019 – 27.9.2019
   
II jakso 30.9.2019 – 25.11.2019  (viikko 42 syysloma)
   
III jakso 26.11.2019 – 4.2.2020
 

(joululoma 21.12.2019 – 6.1.2020,)

  huom. la 1.2. koepäivä
IV jakso 5.2.2020 – 2.4.2020 (viikko 8 talviloma)
   
V jakso 3.4.2020 – 30.5.2020

Jakso 2

 

pvm

klo

tapahtuma

 
 ti 1.10.  9.00 – 15.00  YO: äidinkieli (kirjoitustaito), suomi toisena kielenä  
 to 3.10.

 9.00 – 15.00

18.00

 YO: uskonto, elämänkatsomustieto, yhteiskuntaoppi, kemia, maantiede, terveystieto

Vanhempainilta, lukion ykköset, auditorio

 
 ma 7.10.    MAOL: fysiikkakilpailu  
 ti 8.10  12.00  arvioinnin palautus  
 ke 9.10.    MAOL: matematiikkakilpailu  
 to 10.10.    jaksotodistus  
 pe 11.10.    MAOL: kemiakilpailu  
 13.10. – 18.10.    syysloma, vk 42  
 to 17.10.    DL: uusintaan ilmoittautuminen  
 ke 23.10.  15.00 – 19.00  Uusintakoe  
30.10.- 1.11.    Tiedematka Cerniin  
 ke 6.11.  11.00 – 11.30  YO-info kevään kirjoittajille, auditorio  
 to 7.11.    DL:  kolmannen jakson valinnat  
 to 7.11.    DL: itsenäiseen opiskeluun ilmoittautuminen  
 pe 15.11.    DL:  YO-ilmoittautuminen, ensikertalaiset  
   10.00  YO-tulokset Wilmassa  
ke 20.11.  18.00  vanhempainilta, abit, auditorio  
 pe 15.11.    koeviikko 6  
 ma 18.11.    koeviikko 4  
 ti 19.11.    koeviikko 2  
 ke 20.11.    koeviikko 3  
 to 21.11.    koeviikko 7  
 pe 22.11.    koeviikko 5  
 su 24.11.    Joulumarkkinat  
 ma 25.11.   koeviikko 1  
       
       
       
       
       

 

Jakso 3

 

pvm

klo

tapahtuma

 

 26.11. – 29.11.

pe 29.11.

 

 musikaaliesitykset

DL: YO-ilmoittautuminen, jo aloittaneet

 
 to 5.12.   9.00  lipunnosto  
 to 5.12.  13.00?  itsenäisyys- ja ylioppilasjuhla  
 ti 3.12.  12.00   arvioinnin palautus  
 to 5.12.    jaksotodistus  
 pe 13.12.    DL: uusintaan ilmoittautuminen  
 ti 17.12.  18:00   Ystävien joulukonsertti  
 ke 18.12.  15.00 – 19.00   uusintakoe  
 pe 20.12.     joulukirkko?  
 21.12. – 6.1.    joululoma  
 ti 7.1.    koulu jatkuu lukujärjestyksen mukaan  
 pe 10.1.     DL: 4. ja 5. jakson valintojen tarkastus  
 16.12. – 4.2.     uuden lukuvuoden valinnat  
 to 16.1.   11.00 – 11.30  yo-, preli- ja tentti-info kevään kirjoittajille, auditoriossa  
 to 16.1.     DL: itsenäiseen opiskeluun ilmoittautuminen  
       
 ti 28.1.    koeviikko  
 ke 29.1.    koeviikko  
 to 30.1.    koeviikko  
 pe 31.1.    koeviikko  
 pe 31.1.    DL: tentteihin ilmoittautuminen  
 la 1.2.    koeviikko  
ma 3.2.    koeviikko  
ti 4.2.   koeviikko  
       
       
       
       
       
       

 

Jakso 4

 

pvm

klo

tapahtuma

 
 ke 5.2.    liikuntapäivä  
 ti 11.2.  12.00   arvioinnin palautus  
 ti 11.2.  9.45  lentismatsi abit vs opet  
 ke 12.2.    potkiaiset  
 to 13.2.    penkkarit  
 to 13.2. 

 9.45-11.00

18.00- n. 20.00

 abishow, iso sali

Abi-illallinen

 
 pe 14.2.    wanhojen tanssit  
 17.2. – 21.2.    talviloma (vk 8)  
 17.2. – 9.3.    lukuloma ja tenttikausi  
 to 27.2.    DL: uusintaan ilmoittautuminen  
 ke 4.3.  15.00 – 19.00   uusintakoe  
 ke 4.3.  18.00   vanhempainilta, lukion kakkoset, auditorio  
 ti 10.3.  9.00 – 15.00  YO: äidinkieli (lukutaito), suomi toisena kielenä  
 to 12.3.  9.00 – 15.00  YO: äidinkieli (kirjoitustaito)  
 pe 13.3.  9.00 – 15.00  YO: C-kielet  
 ma 16.3.  9.00 – 15.00  YO: ruotsi  
 ke 18.3.  9.00 – 15.00  YO: matematiikka  
 pe 20.3.  9.00 – 15.00

 YO: A-kielet

 

 
 ti 24.3.  9.00 – 15.00  YO: uskonto, elämänkatsomustieto, yhteiskuntaoppi, maantiede, kemia, terveystieto  
 to 26.3.  9.00 – 15.00  YO: psykologia, fysiikka, historia, filosofia,  biologia  
 to 26.3.  

 koeviikko

DL: itsenäiseen opiskeluun ilmoittautuminen

 
 pe 27.3.  

 koeviikko

DL: korotustenttiin ilmoittautuminen

 
 la 28.3.   koeviikko?  
 ma 30.3.    koeviikko  
 ti 31.3.    koeviikko  
 ke 1.4.     koeviikko  
 to 2.4.    koeviikko  
 to 2.4.    Ylioppilaslakkia sovittamaan Wahlmanille (Sofiankatu)  
 to 2.4.    DL: arvosana / suoritettu merkintä päättötodistukseen  
       

 

Jakso 5

 

ti 15.4. 12.00 DL: arvioinnin palautus  
to 16.4.   jaksotodistus  
pe 17.4.   DL: uusintaan ilmoittautuminen  
ke 22.4.   uusintakoe klo 15.00-19.00  
to 23.4. 11.00-11.30 yo-info syksyn kirjoittajille auditorio
to 30.4.   kevään yo valmis  
ti 30.4.   wappushow  
ma 4.5.   Tieto YTL:ään että, ei valmistu  
pe 8.5.   DL: YO-ilmoittautuminen, aloittavat  
    sählymatsi wanhat vs opet, iso sali  
pe 15.5.   yo-tulokset , kymmenen jälkeen wilmassa koeviikko
ma 18.5.     koeviikko
ti 19.5.     koeviikko
ke 20.5.     koeviikko
pe 22.5.      
.      
ma 25.5.     koeviikko
ti 26.5.     koeviikko
ke 27.5.   DL: yo-ilmott. jo osallistuneet koeviikko
to 28.5.   retkipäivä/kulttuuripäivä?  
pe 29.5.   liikuntapäivä 9-13  
pe 29.5. 15.00 kevätjuhlaharjoitus ylioppilaille, iso sali  
       
pe 29.5. 12.00 arvioinnin palautus  
la 30.5 9.00-n.11.00 kevätjuhla, kotiluokkaan klo 8.30  
    ylioppilaiden valokuvaus heti juhlan jälkeen  
la 30.5   Ranskan lähetystö uusille ylioppilaille, vastaa kutsuun , vain vastanneet pääsevät portista sisään  
       
la 30.5.   jaksotodistus  
ke 3.6.   DL uusintakokeeseen ilmoittautuminen  
ma 8.6 9.00-13.00 uusintakoe  

 

Jakso 1

 

pvm   

 klo  

 tapahtuma

     
to 8.8. 9.45 – 13.15  koulu alkaa, iso sali  
pe 9.8.    DL: itsenäiseen opiskeluun ilmoittautuminen ro:lle  
to 29.8. 11.00 – 11.30  yo-info syksyn kirjoittajille, auditorio  
pe 30.8. koko päivä  Tervetuloa lukioon! (ykkösten ja tutoreiden yhteinen tutustumispäivä)  
ma 2.9. 8.15 – 14.15  Abien prelipäivä (yksi aine)  
pe 6.9.    Abien 100 päivää  
       
9.-11.9    Koulukuvaukset  
pe 13.9.    DL: 2. jakson valintojen tarkastus wilmassa  
ma 16.9. 9.00 – 15.00  YO: lyhyet kielet  
ke 18.9. 9.00 – 15.00  YO: äidinkieli, lukutaito  
to 19.9     koeviikko 5       
pe 20.9. 9.00 – 15.00  YO: pitkät kielet koeviikko 3
pe 20.9.    DL: itsenäiseen opiskeluun ilmoittautuminen ro:lle  
ma 23.9.     koeviikko 6
ti 24.9. 9.00 – 15.00  YO: matematiikka koeviikko 7
ke 25.9.     koeviikko 2
to 26.9. 9.00 – 15.00  YO: psykologia, filosofia, historia, fysiikka, biologia koeviikko 4
pe 27.9. 9.00 – 15.00  YO: ruotsi koeviikko 1